„Firmy by měly začínat u témat dotýkajících se kultury a hodnot,“ říká Jiří Lízálek z Justu

Klíčovými tématy s ohledem na lidské zdroje (HR) jsou kultura a hodnoty. Na portálu Youradio News o tom už více hovořili majitelka firmy Rodinné Zlato Alexandra Knoblochová a generální ředitel firmy Just pan Jiří Lízálek.

just

„Většinou se s tématem kultury a hodnot ale nezačíná, protože pro mnoho majitelů je to přece jenom trošku nehmatatelné téma. A tak vyčkáme, až je na téma kultury vhodná doba a pak všechna ostatní témata propojíme. Zmiňovaná témata nejsou jen uvnitř firmy zásadní, ale propisují se hned i ven, tedy do značky na trhu,“ řekl Jiří Lízálek.

Pokud se podaří tato zmiňovaná témata úspěšně propojit, tak ve firmě dojde k ideálnímu stavu. Nepůjde pak pouze o benefity ze strany zaměstnanců. Do výhody se podle Lízálka dostane i samotná firma a její jméno směrem k zákazníkovi.

V jaké chvíli začnou společnosti většinou řešit otázku kultury? Podle Lízálka si to vyžádá daná situace.

„Tehdy jsme ve firmě měli asi 25 zaměstnanců a začínali řešit, že občas někdo nevěděl, kdo co dělá, kdo za co zodpovídá. Bylo zřejmé, že jsme vyrostli z malé firmy do firmy střední a musíme tomu dát i nějakou strukturu,“ uvedl Lízálek.

Z těchto důvodů Just oslovil firmu Rodinné zlato, která disponuje zkušenostmi se zaváděním HR do rodinných firem. Vše odstartovalo vytvářením jednotlivých pracovních pozic, jejich pravomocí a zodpovědnostmi daných zaměstnanců.

„Pak přišla i tvorba struktury firmy, definování pozic vedoucích jednotlivých oddělení, mzdový systém a po 6 letech jsme si mysleli, že už máme celý personální systém zavedený a budeme ho jen dolaďovat,“ sdělil Lízálek.

 

Celý rozhovor si můžete poslechnout zde:

 

 

Zdroj: Youradio News

https://news.youradio.cz/tema/firmy-by-mely-zacinat-u-temat-dotykajicich-se-kultury-a-hodnot-rika-jiri-lizalka-z-justu-17808